Sprawozdanie merytoryczne z działaności Stowarzyszenia za rok 2023

Sprawozdanie merytoryczne z działaności Stowarzyszenia za rok 2023

W ubiegłym, 2023 roku, Stowarzyszenie podejmowało wiele różnorodnych działań i inicjatyw. Poniżej znajduje się lista projektów własnych Stowarzyszenia oraz lista projektów, w których członkowie Stowarzyszenia brali aktywny udział.

Młody Kraków Czytajże

Koordynacja: Anna Kulma

Czas realizacji: projekt całoroczny

„Młody Kraków” to czasopismo dla uczniów krakowskich szkół ponadpodstawowych. Wydawcą magazynu jest Urząd Miasta Krakowa, natomiast autorami tekstów uczniowie krakowskich szkół oraz studenci. „Młody Kraków” wydawany jest w ramach programu aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu miasta „Młody Kraków 2.0” na lata 2019-2023.

Od 2022 roku Stowarzyszenie prowadzi redakcję czasopisma, a redaktor naczelną jest Anna Kulma. W 2023 roku ukazało się 8 numerów. Ponadto zespół redakcyjny uczestniczył w licznych spotkaniach i szkoleniach, które podniosły kompetencje uczestników w zakresie szerokopojętej pracy z tekstem.

Wadowicka Akademia Partycypacji Obywatelskiej

Koordynacja: Adrian Musiał

Czas realizacji: lipiec- wrzesień 2023 r.

Wadowicka Akademia Partycypacji Obywatelskiej to projekt, dzięki któremu młodzież, w tym młodzieżowi radni z Wadowic, wzmocnili swoje kompetencje społeczne i obywatelskie. Poprzez cykl warsztatów oraz publikację dotyczącą partycypacji obywatelskiej nauczyli się, jak można wpływać na działania i decyzje podejmowane przez lokalne organy władzy publicznej.

Anna Kulma oraz Wojciech Firek przeprowadzili cykl warsztatów, które wyposażyły młodzież w podstawową wiedzę z zakresu prawnych form partycypacji obywatelskiej oraz niezbędnych kompetencji obywatelskich.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033. Program pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. polityki młodzieżowej. Projekt pod patronatem Burmistrza Wadowic.

Warsztaty dla młodzieżowej rady Krakowa

Koordynacja: Wojciech Firek

Czas realizacji: listopad 2023 r.

4 Listopada prezes Stowarzyszenia, Wojciech Firek, przeprowadził warsztat dla nowo wybranych radnych Młodzieżowej Rady Krakowa. Podczas warsztatu młodzieżowi radni omawiali ustawowe podstawy funkcjonowania młodzieżowych rad w Polsce, a także analizowali Statut MRK.

III Forum Edukacji Obywatelskiej i Prawnej w Krakowie

Koordynacja: Wojciech Firek

Czas realizacji: listopad 2023 r.

24 listopada 2023 roku po raz trzeci odbyło się w Krakowie Forum Edukacji Obywatelskiej, organizowane przez Stowarzyszenie Demokracja w Praktyce we współpracy z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Konstytucyjnych oraz z Instytutem Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Celem Forum było zainicjowanie dyskusji o stanie edukacji obywatelskiej w Krakowie
i województwie małopolskim, podniesienie wiedzy i kompetencji uczestników z wybranych obszarów tematycznych oraz wymiana doświadczeń i dobrych praktyk związanych z edukacją obywatelską dzieci i młodzieży. Uczestnictwo w Forum jest potwierdzane

certyfikatem, który może stanowić dokumentację do awansu zawodowego nauczyciela.

Podczas III Forum Edukacji Obywatelskiej i Prawnej odbyły się trzy eksperckie warsztaty. Pierwszy z nich, „Myślenie krytyczne w edukacji medialnej”, przeprowadziła dr hab. Dorota Gierszewski. Podczas warsztatu uczestnicy rozwijali umiejętności analizy i logicznego myślenia, a także ćwiczyli rozróżnianie informacji od opinii. Kolejny był warsztat „Edukacja partycypacyjna – jak uczyć obywatelskiego zaangażowania?”, przeprowadzony przez Wojciecha Firka. Uczestnicy rozmawiali na nim o wpływie partycypacji na świadomość obywatelską, a także omawiali techniki dydaktyczne, które służą podnoszeniu aktywizmu społecznego. Ostatni warsztat dotyczył „Projektów kulturalno-edukacyjnych w działalności

NGO”. Prowadząca go dr Kamila Łabno-Hajduk przedstawiała programy edukacyjne, a także inne formy współpracy organizacji pozarządowych z placówkami edukacyjnymi.

W ramach Forum odbył się też konkurs „Małopolscy Mistrzowie Edukacji Obywatelskiej”. Miał on na celu promowanie najlepszych projektów z zakresu edukacji obywatelskiej, zrealizowanych w tym roku w Małopolsce.

Forum było współfinansowane ze środków miasta Krakowa.

Młodzieżowa Akademia Praw Obywatelskich UJ

Koordynacja: prof. dr hab. Monika Florczak-Wątor

Czas realizacji: styczeń 2023 r. – maj 2023 r.

W roku akademickim 2022/2023 Katedra Prawa Konstytucyjnego UJ wspólnie ze Stowarzyszeniem Demokracja w Praktyce realizuje piątą edycję programu edukacyjnego pt. „Młodzieżowa Akademia Praw Obywatelskich UJ”, w którym uczestniczą uczniowie krakowskich liceów. Poprzednie edycje programu ukończyła ponad setka uczniów. Wielu z nich jest obecnie studentami Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Program „Młodzieżowa Akademia Praw Obywatelskich” ma na celu zainteresowanie licealistów, głównie maturzystów, problematyką konstytucyjną, w szczególności problematyką praw i wolności jednostki, a także kształtowanie świadomości prawnej i obywatelskiej oraz zachęcenie do studiowania na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajęcia mają formę seminariów, warsztatów oraz dyskusji z zaproszonymi gośćmi. Całość koordynuje prof. dr hab. Monika Florczak-Wątor.

VIII Sobieski Parlament

Koordynacja: dr Olga Błyskal

Czas realizacji: październik 2023 r. – luty 2024 r.

Sobieski Parlament – symulacja obrad Sejmu, pomagająca uczniom krakowskiego II Liceum im. Jana III Sobieskiego poznać proces legislacyjny w praktyce to inicjatywa, której pomysłodawcą i organizatorem od lat było nasze Stowarzyszenie. W tym roku obrady Sobieskiego Parlamentu odbyły się już po raz szósty. Tegoroczna edycja organizowana była przez społeczność II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie przy merytorycznym wsparciu Stowarzyszenia. Organizatorem projektu ze strony Stowarzyszenia była dr Olga Błyskal.

Wojciech Firek oraz Anna Kulma, przeprowadzili warsztaty przygotowujące do projektu. Dodatkowo Anna Kulma wcieliła się również w rolę marszałkini na części obrad, a w jury pojawiła się Julia Kubiak.

 

Sprawozdanie sporządziła:

Julia Kubiak – Członkini zarządu stowarzyszenia

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *