III Forum Edukacji obywatelskiej i prawnej – Stowarzyszenie Demokracja w Praktyce

III Forum Edukacji obywatelskiej i prawnej

III Forum Edukacji obywatelskiej i prawnej

24 listopada odbyło się III Forum Edukacji Obywatelskiej i Prawnej w Krakowie. To cykliczna konferencja naukowo-edukacyjna, podczas której nauczyciele, pracownicy naukowi i dydaktyczni, edukatorzy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych spotykają się, by rozmawiać o edukacji, a podczas warsztatów wspólnie wypracowywać nowe rozwiązania. Ideą forum jest wymiana dobrych praktyk oraz zdobytych doświadczeń edukacyjnych. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały innowacyjne narzędzia i projekty dydaktyczne. Forum było również okazją do podsumowania działań z zakresu edukacji obywatelskiej i prawnej realizowanych na terenie Krakowa i Małopolski.

 

Podczas III Forum Edukacji Obywatelskiej i Prawnej odbyły się trzy eksperckie warsztaty oraz warsztat sieciujący. Pierwszy z nich, „Myślenie krytyczne w edukacji medialnej”, przeprowadziła dr hab. Dorota Gierszewski. Podczas warsztatu uczestnicy rozwijali umiejętności analizy i logicznego myślenia, a także ćwiczyli rozróżnianie informacji od opinii. Kolejny był warsztat „Edukacja partycypacyjna – jak uczyć obywatelskiego zaangażowania?”, przeprowadzony przez Wojciecha Firka. Uczestnicy rozmawiali na nim o wpływie partycypacji na świadomość obywatelską, a także omawiali techniki dydaktyczne, które służą podnoszeniu aktywizmu społecznego. Ostatni warsztat dotyczył „Projektów kulturalno- edukacyjnych w działalności NGO”. Prowadząca go dr Kamila Łabno- Hajduk przedstawiała programy edukacyjne, a także inne formy współpracy organizacji pozarządowych z placówkami edukacyjnymi.

Forum organizowane jest przez krakowskie Stowarzyszenie Demokracja w Praktyce przy wsparciu głównego partnera, którym jest Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Pozostałymi partnerami wydarzenia są Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Konstytucyjnych.

III Forum edukacji obywatelskiej i prawnej  było współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

 

Szczegółowe informacje o Forum wraz z materiałami pokonferencyjnymi znajdują się w poniższym Informatorze. Zapraszamy do jego pobrania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *