Spotkanie z Krystyną Pryjomko Serafin w VIII LO. – Stowarzyszenie Demokracja w Praktyce

Spotkanie z Krystyną Pryjomko Serafin w VIII LO.

Spotkanie z Krystyną Pryjomko Serafin w VIII LO.

W piątek, 14 grudnia br. odbyło się kolejne spotkanie, w ramach projektu edukacyjnego „Świadkowie Historii”. Tym razem, w murach VIII Liceum Ogólnokształcącego gościliśmy Panią Krystynę Pryjomko Serafin. 

Moim zdaniem, dwie rzeczy mają wpływ na życie człowieka. Pierwsza to czas, w którym się rodzi. Druga to miejsce.” – zaczęła opowiadać uczniom VIII LO Pani Krystyna. 

Krystyna Pryjomko Serafin – jak sama siebie nazywa – jest emerytowanym pedagogiem, sybiraczką, tułaczem, „dzieckiem gen. Andersa” oraz aktywną działaczką charytatywną. Uczniowie Wyspiańskiego mieli okazję posłuchać historii, o jej wojennej tułaczce. Między innymi po ZSRR, Indiach, Afryce oraz Wielkiej Brytanii. Na koniec Pani Krystyna opowiedziała o założonym przez siebie ośrodku dla afrykańskich dzieci, mieszącym się w Tengeru – miejscowości po byłym obozie dla polskich uchodźców.  „Nauka, jaką przekazała nam pani Krystyna została precyzyjnie podsumowana: nie ma podziałów. Nieważne, czy masz żydowskie korzenie, czy jesteś Rosjaninem, Polakiem, Niemcem; Europejczykiem czy Amerykaninem; czy jesteś biały czy czarny; pochodzisz z południa, a może z dalekiej północy – każdy jest dobry i należy mu się taki sam szacunek.” (fr. J. Żaba „FAMA”)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *