Finał I Krakowskiego Parlamentu Młodzieży – Stowarzyszenie Demokracja w Praktyce

Finał I Krakowskiego Parlamentu Młodzieży

Finał I Krakowskiego Parlamentu Młodzieży

27 i 28 maja w sali obrad Rady Miasta Krakowa odbył się finał oraginozwoanego przez nasze Stowarzyszenie projektu edukacyjnego Krakowski Parlament Młodzieży. Przez dwa dni uczestnicy projektu obradowali nad pięcioma projektami ustaw, które wcześniej sami przygotowywali. W czasie obrad I KPM-u poddali je merytorycznej dyskusji, w której liczyły się nie emocje, ale racjonalne argumenty. Ta symulacja procesu stanowienia prawa to praktyczna lekcja edukacji obywatelskiej.

W projekcie wzięła udział młodzież z pięciu krakowskich liceów – I LO, II LO, V LO, VII LO i prywatnego VII LO. Uczniowie podzieleni byli na pięć zespołów, a precyzyjniej: klubów poselskich. Każdy z nich przez trzy miesiące pracował nad jednym wylosowanym zagadnieniem społecznym – zadanie polegało na analizie problemu i opracowaniu jego  rozwiązania w formie projektu ustawy.

Tematyka była bardzo zróżnicowana: m.in. zasadnicza służba wojskowa, anonimowość w internecie czy przestępstwa na tle nienawiści, rasizmu i ksenofobii. Aby przygotować się do tworzenia tekstu prawnego według obowiązujących zasad techniki prawodawczej, uczniowie wzięli udział w tematycznych prelekcjach i spotkaniach prowadzonych we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji UJ.

Podczas finału odbyło się posiedzenie I Krakowskiego Parlamentu Młodzieży. Ta część projektu była otwarta dla wszystkich, którzy chcieli przyjrzeć się obradom. Przez dwa dni wszystkie kluby dyskutowały i głosowały nad przedłożonymi projektami ustaw. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności retoryczne, a nad porządkiem obrad czuwał marszałek.

Kluby poselskie rywalizowały też o miano najlepszego. Jury oceniło nie tylko aktywny udział w dyskusji, ale także merytoryczne przygotowanie i zgodność projektu z polskim prawem. Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie gratujemy! W sposób szczególny gratulujemy zwycięzcom, którymi okazali się:

🥇Najlepszy Poseł KPM – Jan Przewięźlikowski, z klubu REJ (96,6 pkt.)
🥈 II najlepszy Poseł KPM – Kasia Kuliberda, z klubu 7F (86 pkt.)
🥉 III najlepszy Poseł KPM – Józef Bartosz, z klubu URSUS (85 pkt.)

🏆 Najlepszym klubem poselskim została Unia Rolniczo – Społeczna Ulicy Studenckiej, reprezentująca V LO w Krakowie. Ponadto JURY zdecydowało o wyróżnieniu Posła Filip Kamiński oraz Posła Warcisława Rokosza – Kuczyńskiego. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *