Świadkowie Historii – Stowarzyszenie Demokracja w Praktyce

Świadkowie Historii

Świadkowie Historii to bardzo ciekawa inicjatywa skierowana nie tylko do znawców minionych epok.  Pomysłodawcami projektu jest grupa młodych ludzi, którzy postanowili przypomnieć o życiowych historiach – tych trochę starszych. Dokładniej mówiąc osób pamiętających jeszcze czasy przedwojenne. Projekt ma zachęcić młodzież do poznawania polskiej historii, nie tylko poprzez podręczniki, ale również żywe spotkania z  osobami najstarszego pokolenia. Takie spotkania to przede wszystkim poruszające historie o bohaterstwie, wyrzeczeniach i zmaganiach się z wojenną rzeczywistością. Chcemy aby zostały one przekazane z pokolenia na pokolenie, aby nie przepadły w zapomnienie, kiedy już zabraknie Świadków Historii.

dr Janusz Kamocki

Janusz Kamocki urodził się w 1927 roku. Trzy miesiące po skończeniu piętnastego roku życia złożył przysięgę wojskową. Najpierw działał w Narodowej Organizacji Wojskowej, chodzącej w skład Armii Krajowej, a później w Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym. Kształcił się w Sandomierzu, tam też  kierował młodzieżówką NZW…

Krystyna Pryjomko-Serafin

Miała cztery lata, gdy zesłano ją na Syberię – w żółtym sweterku, który ma do dziś.  Została wywieziona na Sybir razem z 220 tysiącami ludzi. Widziała rzeczy dla nas niewyobrażalne, przeżyła głód i mróz. Gdy gen. Sikorski podpisał umowę ze Stalinem, Pani Krystyna wraz z 1400 cudownie ocalonymi polskimi dziećmi, mamą i rodzeństwem trafili do Tengeru w Tanzanii. Spędzili tam, jak twierdzi, cudowne 6 lat. Później na kilkadziesiąt lat trafiła do Anglii. Po wielu latach wróciła do Polski. 

Włodzimierz Wolny

Włodzimierz Wolny od trzeciego roku życia mieszka na Woli Duchackiej. Należał do Związku Strzeleckiego. Związany z ruchem Piłsudczykowskim. Brał aktywny udział w sypaniu Kopca Wodza na Słowińcu. Brał udział jako ochotnik w Obranie Lwowa. Najpierw trafił do niewoli radzieckiej, potem niemieckiej – uciekł z transportu w okolicach Bieżanowa. Był żołnierzem Armii Krajowej – IV pluton „Żelbet”, pseudonim „Mały” i „Juhas”…

Ewa Żelechowska Stolzman

Ewa Żelechowska Stolzman urodziła się w 1929 r. Po powstaniu warszawskim razem z rodzicami i siostrą została przewieziona do obozu Neuengamme pod Hamburgiem, a następnie, po rozdzieleniu z ojcem, do Frankfurtu. Stamtąd Ewa Żelechowska wraz z mamą i siostrą trafiła do obozu Ravensbrück.