Konferencja „Dobre Prawo” – Stowarzyszenie Demokracja w Praktyce

Konferencja „Dobre Prawo”

Konferencja „Dobre Prawo”

Dzisiaj w południe w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja „Dobre Prawo. Wsparcie dla podmiotów sektora trzeciego i administracji publicznej ze środków  Programu Operacyjnego Wiedza Rozwój Edukacja”.  Nasze Stowarzyszenie reprezentowała Anna Kulma – nasza sympatyczka i wolontariuszka.

Uczestnicy mieli okazję usłyszeć o szkoleniach wewnętrznych dla urzędników oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, które dotyczącą sprawnego prowadzenia działań legislacyjnych, doskonalenia tworzonych aktów prawnych oraz funduszy europejskich. Ważnym elementem, poruszanym przez gości panelu – w tym dyrektorów Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego – był aspekt podnoszenia kompetencji miękkich oraz paląca potrzeba prowadzenia konsultacji społecznych, która powinna towarzyszyć tworzeniu prawa.

Jak podkreślał Piotr Patkowski z Departamentu Oceny Skutków Regulacji KPRM – prawa nie tworzą prawnicy dla prawników, czynnik prawniczy jest natomiast odpowiedzią na potrzeby społeczne, których to realizację umożliwiają wspomniane konsultacje. 

Zwrócono również uwagę na problem dostępności wiedzy o działaniach proobywatelskich. Według Pani Marzeny Chmielewskiej z Konfederacji Lewiatana (podmiotu korzystającego z działań programu operacyjnego) „Mówienie prostym językiem o zmianach w prawie to najtrudniejsze wyzwanie komunikacyjne”. Mamy nadzieję, że działania  naszego Stowarzyszenia choć w części pozwolą na rozwiązanie wspomnianych problemów poprzez projekty budujące społeczeństwo  obywatelskie. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *