Małopolskie Forum Edukacji Obywatelskiej – Stowarzyszenie Demokracja w Praktyce

Małopolskie Forum Edukacji Obywatelskiej

Małopolskie Forum Edukacji Obywatelskiej

W ubiegły piątek, 18 października 2019r. w salach Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie odbyło się Małopolskie Forum Edukacji Obywatelskiej. Uczestnikami forum byli nauczyciele małopolskich szkół, pracownicy naukowi i dydaktyczni oraz członkowie i wolontariusze organizacji pozarządowych.

Celem wydarzenia było zainicjowanie dyskusji o stanie edukacji obywatelskiej w województwie małopolskim, podniesienie wiedzy uczestników z wybranych obszarów tematycznych oraz wzajemna wymiana doświadczeń związanych z edukacja obywatelską.

Małopolskie Forum Edukacji Obywatelskiej zainaugurowała debata, pt. „Skuteczna edukacja = świadomy obywatel, czy to działa?” W debacie uczestniczyli dr hab. Dorota Gierszewski (Instytut Pedagogiki UJ) oraz dr hab. Marek Maczyński, prof. UJ (Wydział Prawa i Administracji UJ).

Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w przerwie sieciującej w formule Open Space, która otworzyła przestrzeń do dyskusji na temat niekonwencjonalnych i innowacyjnych działań z uczniami w zakresie edukacji obywatelskiej. W ramach przerwy uczestnicy mogli również poznać działania małopolskich organizacji pozarządowych. Jednym z wystawców była Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce.

Część panelowa forum została podzielona na dwa bloki tematyczne. Pierwszy blok, pt. „Innowacje w edukacji obywatelskiej” obejmował dwa panele eksperckie: „Debata oksfordzka i retoryka na lekcjach wiedzy o społeczeństwie.” (prowadzenie dr Olga Błyskal oraz Agnieszka Rębacz) oraz panel „Odważmy się wyjść poza schemat, czyli o innowacjach w edukacji obywatelskiej” (prowadzenie Małgorzata Wojnarowska-Grzebień). Drugi blok tematyczny nazwany „Wybrane zagadnienia z wiedzy obywatelskiej” zawierał panel ekspercki: „Wprowadzenie do nauczania o konstytucji i demokracji w szkołach ponadpodstawowych.” (prowadzenie dr Bogumił Naleziński oraz dr Urszula Kosielińska-Grabowska) oraz panel „Stories that move. Narzędzia do przeciwdziałania dyskryminacji” (prowadzenie dr Piotr Trojański). Forum zakończyło się wręczeniem certyfikatów ukończenia uczestnikom. Serdecznie dziękujemy za przybycie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *